Euroopa Spordilinn ja Parim Spordilinn 2021 ELVA

Foto: Marko Hõrak

11. detsembril 2020 anti Elvale pidulikult virtuaalsel auhinnagalal Lissabonist üle Euroopa 2021. aasta Spordilinna tiitel. Tiitli kandmise aastal on Elval muu hulgas plaanis alustada üheskoos kohalike ja külalistega miljoni aktiivse kilomeetri kogumist.

Foto: Ragnar Vutt

Elva abivallavanem Marika Saar ütles, et ta oli kindel, et Elva saab selle tiitli. „Mul on hea meel, et Eesti sportlikuima omavalitsuse tiitlile järgneb tunnustus Euroopa tasemel. Elva on tõesti väga sportlik, seda näitab nii erinevate spordiklubide tegevus kui ka kogu aasta toimuvate erinevate spordiürituste rohkus,“ rääkis ta ja lisas, et mainimata ei saa jätta Elva kaunist looduskeskkonda, mis pakub palju võimalusi värskes õhus sportimiseks. Tiitel annab Elva vallale võimaluse turundada siinset rikkalikku looduskeskkonda ja sportlikku atmosfääri nii Eestis kui ka Euroopas.

Elva valla spordijuht Madis Šumanov ütles, et tiitli saamisega kaasneb kindlasti ka palju tööd, et spordilinna tiitlit väärikalt kanda. „Järgmisel aastal tasub kindlasti oma sammud Elvasse seada, et tunnetada siinset sportlikku atmosfääri ja anda oma panus tiitliaasta õnnestumisse. Nimelt avame spordiaasta hoogsalt juba jaanuaris, mil alustame ambitsioonika ettevõtmisega ELVA MILJON.“

Spordijuhi sõnul on ettevõtmisega plaanis koguda aasta jooksul nii kohalike elanike kui ka külalistega üheskoos Elva vallas liikudes miljon aktiivset kilomeetrit. „Plaanis on luua veebikeskkond, kus on võimalik jälgida kilomeetrite kogumist. Kilomeetreid saab koguda nii joostes, kõndides või rattaga sõites Elva valla piirides.“ Täpsem info ja juhised selle kohta avaldatakse uuel aastal.

Peale arvukate sportlike ürituste plaanitakse Elva Euroopa Spordilinna tiitliaasta lõpetuseks korraldada 2021. aasta novembris Elva spordihoones ka rahvusvaheline spordikonverents, kus saavad osaleda nii Elva valla spordiklubid, treenerid, spordiürituste korraldajad kui ka kõik teised Lõuna-Eestis ja mujal tegutsevad spordientusiastid.

Euroopa Spordilinna tiitlile kandideerimiseks tuli Elva valla meeskonnal kokku panna taotlusraamat, kus toodi välja Elva valla spordivaldkonna ülevaade koos tiitliaastal planeeritavate tegevuste ja spordivaldkonna arengueesmärkidega.

Euroopa Spordilinna tiitlit annab 2001. aastast välja Euroopa Komisjoni partnerina tegutsev mittetulundusühing ACES Europe (European Capitals and Cities of Sport Federation). Euroopa Spordilinna tiitlit on Eestis varasemalt kandnud 2020. aastal Kuressaare.

Elva on ainus linn Põhja-Euroopast, kes selle tiitli sai. Peale Elva said 2021. aastaks Euroopa Spordilinna tiitli ka Auronzo Di Cadore (Itaalia), Pravia (Hispaania), Pontinvrea (Itaalia), Sansepolcro (Itaalia), Velky Saris (Slovakkia), Segni (Itaalia) ja La-Fare-les-Oliviers (Prantsusmaa).

Elva vald pärjati 2019. aasta lõpus ka Eesti kõige sportlikuma omavalitsuse tiitliga.

Elva valla esitatud kandidatuuriraamatuga saab tutvuda SIIN.

Fotol vasakult: Elva valla turismijuht Hemminki Otstavel, Elva valla spordijuht Madis Šumanov ja abivallavanem Marika Saar virtuaalset galat jälgimas.

Fotol vasakult: Elva valla spordijuht Madis Šumanov, Elva valla turismijuht Hemminki Otstavel ja abivallavanem Marika Saar virtuaalset galat jälgimas.

 

Elva pälvis Euroopa parima spordilinna 2021 tiitli

Mittetulundusühing ACES Europe andis Elvale erakordse töö eest spordivaldkonnas Euroopa parima spordilinna tiitli. Tiitli saamise nimel võisteldi seitsme teise spordilinnaga. 

Eelmisel aastal pälvis Elva Euroopa spordilinna tiitli ning selle saamiseks tuli kokku panna kandidatuuriraamat. Euroopa parima spordilinna tiitli saamiseks tuli sel aastal esitada kord kvartalis aruanne kõikidest spordiga seotud tegevustest Elvas.
Esitatud aruande leiate siit: European Town of Sport 2021 (autor Martin Thomson)

ACES Europe esindaja Gian Francesco Lupattelli ütles, et pärast kõikide spordilinnade aruannete hindamist otsustati parimaks spordilinnaks nimetada just Elva. „Elva vald on teinud erakordselt palju tööd selle aasta jooksul ning seetõttu soovime anda auhinna ja tiitli just Elvale,” ütles ta. 

Elva valla spordijuht Madis Šumanov ütles, et tiitel on saadud tänu kõikide Elva valla koolide ja kehalise kasvatuse õpetajate, spordiklubide, spordiürituste korraldajate, spordiaktivistide, sportlaste, erinevate kogukonnaliikmete jt spordivaldkonda panustanud inimeste suure töö abil. „See on suur tunnustus meile kõigile. Komisjon hindab kõrgelt kogu piirkonna tegevusi, meil on väga aktiivne kogukond ning et oleme suutnud Elva miljoniga kaasata väga paljusid inimesi. See eristas meid kindlasti teistest spordilinnadest,” sõnas ta. 

Elva abivallavanem Marika Saar ütles, et sihtasutus Elva Kultuur ja Sport on sel tiitliaastal teinud suurepärast tööd ning kindlasti on kõige värvikam Elva valla inimesi ja külastajaid ühendav kampaania „Elva miljon”. „Loodan väga, et Elva inimesed tunnevad rõõmu selle tunnustuse üle ning see annab veelgi juurde hoogu miljon kilomeetrit aasta lõpuks kokku koguda,” rääkis Saar ja lisas, et Euroopalt saadud tunnustus näitab selgelt, et Elva vald ei ole ääremaa, vaid et oleme Euroopas kõrgelt tunnustatud ja märgatud. 

Euroopa parima spordilinna tiitel „Golden Flag” antakse Elvale ametlikult üle detsembrikuus Brüsselis.  

Euroopa spordilinna tiitlit annab 2001. aastast välja Euroopa Komisjoni partner, mittetulundusühing ACES Europe (European Capitals and Cities of Sport Federation).  

Elva on ainus Põhja-Euroopa linn, kes eelmisel aastal Euroopa spordilinna tiitli sai. Peale Elva said 2021. aastaks Euroopa spordilinna tiitli ka Auronzo Di Cadore (Itaalia), Pravia (Hispaania), Pontinvrea (Itaalia), Sansepolcro (Itaalia), Velky Saris (Slovakkia), Segni (Itaalia) ja La-Fare-les-Oliviers (Prantsusmaa), kellega parima spordilinna tiitli nimel võisteldi. 

Elva vald pärjati 2019. aasta lõpus Eesti kõige sportlikuma omavalitsuse tiitliga. 

Lisainfo:
SA Elva Sport ja Kultuur juhataja ivi.tigane@elva.ee (+372) 552 8870